0-12 Ay Arasında Bebeğimi Nasıl Beslemeliyim?

06/04/2018
Beslenme, bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişiminin sağlıklı ilerlemesinde büyük rol oynar. Doğru veya yanlış beslenme, bebeğin gelişimini büyük oranda etkiler.

Bebeğin/çocuğun sağlıklı beslenmesi zekasının gelişimine dahi etki etmektedir. Peki gelişimde en önemli dönem olan 0-12 ay arasında bebeğinizi nasıl beslemelisiniz?

Beslenme & Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, bu önemli süreç hakkında annelere ipuçları verdi.

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren sağlıklı beslenmesi en önemli ihtiyaçlarından biridir. Yapılan birçok bilimsel araştırma; sağlıklı beslenen bebeklerin ve çocukların daha sağlıklı olduğunu ve büyüme eğrilerinin sağlıklı çizgide devam ettiğini gösteriyor.  

0-12 aylık olan 1 yaşına kadar olan dönemi ikiye ayırarak incelediğimizde. 

ilk 6 aylık dönemde bebeğimizi nasıl beslemeliyiz?
İlk 6 ay ideal beslenme sadece anne sütüdür. Eğer anne sütü yoksa veya yetersizse doktorunuza danışarak uygun mama ile beslenmelisiniz. Özellikle sindirim sisteminin flolarasına uyum açısından aynı özellikte birinin devamı olan mamaları seçerek bir sonraki mamaya geçmelisiniz. Her seferinde farklı marka ve yapıda mamalar kullanmamaya özen göstermelisiniz. 

6 – 12 ayda bebeğimizi nasıl beslemeliyiz?
- Anne sütüne devam.
- Mama alıyorsa aynı düzeni koruyarak; 6. aydan itibaren ek gıdalara adım adım başlamalısınız.
- Ek gıdalara başlarken 4 farklı yol vardır. Hangi sırada olduğu önemli değil ancak 4 besin çeşidine de minik ölçülerde başlamalı, tamamladıktan sonra bir diğerine yine aynı şekilde başlamalısınız.
- meyve püresi ( elma veya şeftali ilk meyveler olmalı)
- muhallebi
- yoğurt ( ev yoğurdu olmalı)
- sebze çorbası ( kabak, havuç, patates ilk sebzeler olmalı)
Her biri 1 er tatlı kaşığı ile başlayıp, her gün arttırılarak 1 hafta içinde 1 çay bardağı tüketiyor olduktan sonra, bir diğerine geçebilirsiniz.  Bu şekilde 4 çeşidi tamamlamalısınız.
- Ek gıdaların kıvamı pütürlü olmalı, bebeğin ağzında çevirip çiğneme hareketine başlamasını teşvik etmeli. Ek gıda ile birlikte bebeğe bol bol su vermelisiniz.
- 7.aydan itibaren sabah kahvaltısı başlamalısınız. Kahvaltının sıvı kıvam veren içeceği olarak; sağıyorsanız anne sütü veya devam maması kullanmalısınız. Kahvaltının içeriğinde; yumurta, pastörize peynir, pekmez, ceviz, ekmek... Her gün küçük miktarlarda arttırmalısınız. 8. ayda hepsini tam veriyor olmalısınız.
- 8. ayda çorbalarına et, balık tavuk ilave etmeli. 9. aydan itibaren de etli kıymalı yemeklerinizi ezerek, yumuşatarak vermelisiniz.
Bu şekilde 6- 9 ay arasında her 3 günde 1; yeni yiyecekler vererek alıştırmalı. 9. ayda her yiyeceği ezilmiş olarak, pütürlü halde yiyor hale gelmesini sağlamalısınız.
- 9- 12 ay arasında her yiyeceği verirken pütür miktarını arttırıp kıvamını normal hale adım adım yaklaştırmalısınız. 12 ayın sonunda 1 yaşında ki çocuğunuz sizinle aile sofrasında sağlıklı pişmiş her yemeği yiyor duruma gelmelidir.

0- 12 ay bebek beslenmesinde hangi gıdalar olmalı; 
- Sağlıklı ve kaliteli protein kaynakları, hem de sağlıklı ve kaliteli protein kaynakları her gün mutlaka olmalı.  Büyüme gelişmenin yeterli olması ve bununla beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacı olan proteini her gün tam alması şarttır. Yumurta, peynir, et, 
- Sağlıklı kompleks Karbonhidrat içeren yiyecekler. Meyve- sebze, ekmek, makarna, pilav, bulgur, tam tahıllı ekmek.
- Sağlıklı Yağlar. 
- Mevsimde olan sebzeler. Sebzeler bebeğinizin ihtiyacı olan; diyet lifini, vitamin ve mineralleri karşılamak için önemli bir kaynak.
- Taze mevsim meyveleri. Taze mevsim meyvelerini, önce püre halinde sonra da dilim olarak verin. 

Makale Galerisi