4–6 Yaş Aralığındaki Çocuk Nasıl Davranır?

25/04/2018
Çocuğunuz 4-6 yaş aralığında; bebeklik dönemini geçip artık konuşan, yaşıtlarıyla etkileşim kuran bir birey haline gelmiştir. 

Peki 4-6 yaş aralığındaki çocuğun davranışları nasıldır?

Çocuk, bireysellikten uzaklaşıp arkadaşlık kurma ihtiyacı geliştirir. Anne bağımlılığı azalır. Ama önemli olan annedeki çocuk bağımlılığının azalıp azalmadığıdır.

Arkadaş edinmek isteyen çocuk, yaşıtlarıyla bir şekilde iletişim kurmak ister. Anne ve babaların bu dönemde çocuğa uygun ortamları sağlamaları gerekir.

Aynı yaşta çocuğu olan ailelerle görüşmek, varsa akraba çocuklarıyla bir araya getirmek ya da kreşler...

Bu dönemde çocukla iletişim kurarken yavaş yavaş geri bildirimler verilmeye başlanmalı. Geri bildirim, yaptıklarının sonuçlarını kendisinin yaşamasıdır. Çocuğa sürekli ne yapması gerektiği söylenilmemeli.

Örneğin “yemeğini şöyle ye”, “oyuncaklarını paylaş”, “oyuncağınla böyle oyna”, “büyüklerinle şöyle konuş” …

Bunları sürekli yaparsanız ileride sürekli söylemek zorunda kalırsınız. Hiçbir şeyde aşırıya kaçmayın. Bu dönemde çocukların kelime haznesi zenginleşmiştir, artık her şeyi anlayabilirler. Bu nedenle “çocuktur anlamaz” mantığını bir kenara bırakın. Çünkü hiç duymak istemeyeceğiniz cümlelerle, hiç görmek istemeyeceğiniz davranışlarla karşı karşıya kalırsınız. 

Bir dönem, altı yaşında bir kız çocuğuyla, anne ve babasının boşanma süreciyle ilgili çalışma fırsatım oldu. Karşımda bacak bacak üstüne atıp benim ona sormam gereken soruları bana sormaya başladığında, erken yaşta ne kadar gereksiz şeylerin iletişim yoluyla çocuğa verildiğini anladım. Unutmayın ki onlar hâlâ çocuk.

Onlara göre bu dünya bu yaşlarda çocukların dünyası ama bize göre yetişkinlerin dünyası. Her anne-baba onların dünyasına girebilmeli.

*Bu yazı Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak’ın Hangi Anne, Hangi Babasınız? kitabından alıntılanmıştır.

Makale Galerisi