Ağrısız Normal Doğum Mümkün Mü?

18/01/2018
Anne adayı hamilelik süresince bebeğine sağlıkla kavuşacağı günü bekler. Hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesi için doğum süreci çok önemlidir.

Normal doğum, ağrılı olduğundan anne adayları normal doğuma tedirginlikle yaklaşır. Normal doğumun daha az ağrılı geçmesini sağlayacak bazı doğal yöntemler vardır.

Kadın Doğum-Yeni Doğan Hemşiresi ve Hamile Rehberi Ayşe Öner, normal doğumda hissedilen ağrı algısını azaltacak doğal yöntemler hakkında bilgiler verdi.

20. yüzyıl modernizmle birlikte demokrasinin, kentleşmenin, endüstriyel devrimin ivme kazandığı, hızlı biçimde değiştiği dönem olarak kadın haklarına da ciddi değişiklikler getirmiştir. Kadını evin mahremi, haremi, gizli gebesi olmaktan çıkartmış ve hamileliği cinselliğinin yaratıcı, tanrısal boyutu olarak algılayıp, tüm güzelliği ve kutsallığı ile yaşama hakkını vermiştir. 

Tabiattaki tek ağrılı fizyolojik olay doğumdur. Doğum sancısını diğer ağrılardan ayıran fark, anneyi bebeğine kavuşturan doğası, bu sancıyı tahammül edilir kılar.

Doğumda hissedilen ağrıyı doğal yöntemlerle azaltmak mümkündür; bunu sağlamanın tek yolu ise kadınların doğumla ilgili ön yargılarını değiştirmektir. Aksi halde bu şekilde hastaneye gelen anne adayına ağrısız bir doğum mucizesi yaşatamayız.

1978 – 86 hemşirelik yıllarımda yakından tanık olduğum iki grup anne adaylarından söz etmek isterim. Batı kültürlü anne adayları, sakin, güvenli, eşleriyle birlikte, ilaç kullanmadan, doğuma aktif şekilde katılan, mutlulukla bebeklerini kucaklayıp odalarına alan ANNELER olurdu. Bizim çoğu anne adayımız ise endişeli, korkulu, eşlerinden uzak, ilaçlarla zihni bulanmış, doğum esnasında pasif, hatta doğum masasında ayak bileklerinden bağlı, üstelik doğum anında uygulanan anestezi yüzünden bebeğini birkaç saat sonra kucaklayabilen; kısaca zor ve yorucu doğumlar yapan HASTALAR oluyordu. 

Sancısız doğum yoktur, spor yapan birinin çektiği kas ağrısı nasıl varsa, uterus kaslarının da doğum için çalışması ağrılı olacaktır. Ağrının niteliğini böyle tanımlarsak kabullenilmesi daha kolaydır. Ağrı toleransı kültürlere, yöreye, kadından kadına fark gösterir, doğum hakkında doğru bilgi ve donanım kazanan kişilerde ağrı toleransı yüksekken, doğum hakkında yalan yanlış ve kulaktan dolma bilgilerle, korkuyla doğuma giden kişilerde ağrı toleransı düşük olur. Annenin doğumdan duyacağı memnuniyet asıl önemli ve kalıcı olandır. Memnuniyet doğum sancısı veya analjezisi ile ilişkili olmaktan ziyade, doğumda doğru destek alması, bu desteği sağlayan kişinin yaklaşımı, geçmiş deneyimleri, ayrıca annenin karar alma, uygulama, kısaca, kendi doğumunun sahibi ve hâkimi olmasıyla ilgilidir. Gevşeme, egzersiz, meditasyon, ılık banyo, nefes, müzik, masaj ve motivasyon gibi tavsiye edip uyguladığım doğal yöntemlerle annelerin doğum sancısı azalmakta ve doğum memnuniyeti artmaktadır. Meditasyon ve gevşeme çalışmalarında bebek ve anne arasındaki ilişkiyi derinleştirmek ve annenin ruhsal bedeniyle irtibata geçmesi, sükûnet içinde kalıp bebeği ve bedeni ile ilgili sezgileri alabilmesi ve bu sayede hamileliğin doğal süreçleriyle uyum içinde olmasını, doğumun bir kutlama haline gelmesini sağlar.

Egzersizler hamileliğin 2. Trimesterinden doğuma kadar uygulandığında güven, vücut farkındalığı ve beden gücünü arttırır. Hamilelik zamanında değişen vücut statiği, artan yük, ağrılar sebebiyle normal zamana göre, vücudumuzun egzersize olan ihtiyacı daha da artar. Ancak bu egzersiz programını seçerken de dikkatli olunmalı, ağır ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınılmalıdır. Pelvik bölgede ki kasları esnetip doğuma kolaylık sağlar.

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler