Anne Sütü Mucizevi Bir İksirdir

20/02/2018
Yeni doğan bebeğin annesiyle bağını sıcak tutan en özel anlar emzirme anlarıdır. Bilindiği gibi bebeğin özellikle ilk 6 ay anne sütüyle ile beslenmesi çok önemlidir.

Peki Anne sütü hangi temel besin öğelerini içerir?

Kadın Doğum-Yeni Doğan Hemşiresi ve Hamile Rehberi Ayşe Öner, emzirmenin önemi ve anne sütünün besin değeri hakkında bilgiler verdi.

Emzirme en eski ve kadim besleme şekli olup, bebeğiniz için türüne özel, vücudunuz tarafından bebeğinizin ihtiyacına göre kalitesi ve miktarı ayarlanabilen, onun sağlığını ve büyümesini garanti eden en özel besindir. 

Emzirmeyi seçmek, bebeğinizin hayatına en iyi şekilde başlaması için atacağınız ilk adım olacaktır. 

Anne Sütündeki Temel Besin Öğeleri

Anne sütünü özel yapan şey, insan yavrusunun gereksinimlerini karşılayacak temel besin öğelerine sahip olmasıdır. Temel besin öğeleri protein, karbonhidrat, yağları içerir. Anne sütü biyolojik yani canlı bir besindir. İçinde bir takım hücreler vardır ki o hücreler bebeği enfeksiyona karşı güçlendirir, bir tür aşı gibi, içindeki lenfositler, lökositler enfeksiyonlarla mücadele ederek bebeği hastalıklardan korur. 

Lizozim denen minicik maddeler bebeğinizin bağışıklığını arttırır. Zekayı arttırdığı da bilinen büyüme hormonu içerir. Anne sütüne özel proteinler, yağlar sadece bebeklik döneminde değil, ileriki yaşlarda da kanser, hipertansiyon, obezite, diyabet gibi hastalıkların da görülme sıklığını azalttığı için anne sütünün uzun vadede sağladığı yararlar açısından çocuklarımızın sağlık geleceğine yapacağınız en önemli yatırımınız olacaktır. 

Emzirme sırasında anne ile bebek arasında bağlanmışlık oranı da çok artar, huzurlu, mutlu, daha az ağlayan, daha özgüveni olan bir bebek ve çocuk yetişir. 

Ani bebek ölümü sendromu görülme olasılığı, emmeyen bebeklerde mekanizması bilinmeyen bir sebeple 2,5 kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca anne sütü sağlıklı yağların doğru orantısına sahiptir. Bu önemli temel yağ asitleri myelin membranın (sinirlerin etrafında ki kılıf, bu koruyucu kılıf sayesinde sinir sistemi daha aktif olur) oluşmasını sağlar. Anne sütü Kolesterol açısından da inek sütü ve mamalara oranla çok zengindir çünkü, bebeklerin beyin gelişimi açısından kolesterole ihtiyaçları vardır. Kolesterol gerekli temel hormon öğelerini, D vitamini ve bağırsak safrası içeren anne sütünde ki vazgeçilmez bir unsurdur.

Yağlar anne sütünün en değişken bileşenidir, anneden anneye, bebeğin yaşına hatta günün saatine göre bile değişir. Yapılan araştırmalar erken doğmuş bir bebek ile zamanında doğmuş bir bebeğin annelerinin sütleri arasında fark olduğunu göstermektedir. Başka hiçbir ek besine gereksinim olmadan altı ay, bebek için en iyi beslenmeyi sağlayacak yapıdadır. Emzirmenin bebeğinize ve size yaşam boyunca sağlayacağı sayısız faydalar vardır. 

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler