Anne Sütü Neden Önemlidir?

04/04/2018
Bebeğin beslenmesinden doğumuyla beraber anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Anne sütü, bebeğin gelişiminin sağlıklı ilerlemesine etki eder.

Bebeğin fiziksel gelişimin yanında ruhsal gelişimi de anne sütü ile beslenmesinden etkilenir. Anne sütü ile beslenen bebek, emzirme sırasında annesi ile ruhsal bir bağ kurar.

Kadın Hastalıkları & Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman, anne sütünün önemi hakkında bilgiler verdi.

Anne sütünün bebek için son derece önemli olması, içeriğinden ve özelliklerinden kaynaklanır. İlk 6 ay tek başına anne sütünün verilmesi yetişkinlik döneminde kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Anne sütü bebek açısından sayısız yararları olan çok özel bir besindir. Yapılan bir araştırma çalışmasında emzirilen çocuklarda zeka ve beceri düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Her zaman steril ve bebeğe uygun olması, besin öğeleri bileşimi bebeğin tüm gereksinimlerini karşılaması, koruyucu etmenler içermesi, sindirime yardımcı aktif enzimler içermesi, enfeksiyonu önlemesi ve bağışıklığı güçlendirmesi gibi özellikler anne sütünün özellikleri arasında sayılabilir.

Emzirme işlemi, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir, anne-evlat arasındaki sevgi kalesinin ilk temelini atar. Emziren anne psikolojik olarak rahatlamakla birlikte göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve osteoporoz riskine karşı sağlığını koruma altına almış olur. (Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi:2004)

Tabii olarak, emzirme bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerinde güçlü bir erişkin aday olmasını sağlar.
 

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler