Bebeği Vücutta Taşımanın Önemi ve Faydası

17/04/2018
Yeni doğan bebeklerin ebeveynlerine yakınlığı onları olumlu yönde etkiler. Peki bebeğimizin bakımını kolaylaştırmak ve bebeğimizle bağımızı güçlendirmek için bebeğimizi nasıl taşımalıyız?

Kadın Doğum-Yeni Doğan Hemşiresi ve Hamile Rehberi Ayşe Öner, yeni doğan bebeği vücutta taşımanın faydalarını ve bebek taşıyıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. 

Maalesef günümüzde ebeveynler bebeklerine yakın olmanın önemini yeni keşfetmeye başlıyorlar. Ne yazık ki sosyal ve ekonomik baskılar bu bağın ilerlemesiyle yarış eder durumda. İki gelirli ebeveynlik, tek ebeveynlik, hassas bakıma ihtiyacı olan bebekler, kolikli bebekler, uykusuz bebekler; günümüz ebeveynlerinin karşı karşıya olduğu sorunlardan sadece bir kaçı ve ebeveynlerin yoğunluğu gün geçtikçe artıyor. 

Oysaki ebeveynliği kolaylaştırmak, ebeveyn ve bebek gelişimindeki mesafeyi ortadan kaldırmak için sizlere önerebileceğim en etkili yöntemlerden biri vücudunuzda bebeğinizi taşımak olacaktır.

Dünyanın dört bir yanını dolaşan bebek gelişimi uzmanları, giysi tarzı askıda veya önde taşıyıcının içinde taşınan bebeklerin, beşiğin, oyun parkının, bebek arabasının veya plastik sandalyenin içindeki bebeklerden daha mutlu olduklarını gözlemlemişler. Yıllardır bebek bakımı çalışmalarında elde edilen sonuçlara göre, bebekler çok taşındığı zaman iyi gelişiyor ve daha iyi davranıyorlar. 

Bebek taşıyıcısı kullanırken şunlara dikkat etmelisiniz:

Çok Yönlü Olması: Bebeğin doğumundan 2 yaşına kadar kullanabileceğiniz bir taşıyıcı seçmek bebek büyüdükçe değiştirmekten daha iyidir. Huysuz ve kolikli bebekler her zaman aynı pozisyonda taşınmaktan hoşlanmayabilirler, annenin göğüs hizasında bebeği düzleştiren taşıyıcılar kendi çevresinde dönebilmeyi seven bebekler için sıkıcı ve kısıtlayıcı olabilir.

Güvenlik: En önemli özelliği güvenli olmasıdır, hem bebeğe destek sağlamalı hem de ebeveyn için rahat olmalıdır. En iyi bebek bağlama veya taşıyıcı kullanma eşyasının tasarımı, bağlama şekli; bebeğin ağırlığını annenin omzuna ve kalçasına dağıtmalıdır, sırtı ve boynuna ağırlık vermemelidir.

Kullanım Kolaylığı: İnsan doğası gereği kullanımı zor olan eşyaları tercih etmez, iyi tasarlanmış bir bebek taşıyıcısı tek elle bebek taşıyıcının içinde iken onu rahatsız etmeden ayarlanabilir. Besleme için uygunluk: bebek taşıyıcı içinde iken onu çıkarmadan emzirme yapabilmek de önemlidir. Aç bir bebeği huysuzluk yapmasına fırsat vermeden çabucak ve gizli bir şekilde emzirmenize de fırsat sağlayabilir olması da bir avantajdır. Tecrübeli annelere hangi taşıyıcıdan memnun kaldıkları konusunda danışabilirsiniz. Bebeği vücutta taşıma unutulan bir ebeveynli tarzının yeniden keşfedilmesidir ve bebekler için de oldukça faydalıdır.

Makale Galerisi