Bebeğinizi Doğru Şekilde Besleyin

17/03/2018
Bebeğinizin anne sütünde sonra doğru zamanda ek gıdaya geçiş yapması çok önemlidir. Bebeğinizi anne sütünden başka besinlerle beslerken seçici davranmanız gerekir. 


İşte Bebeğimi Nasıl Besleyebilirim? diye düşünen anneler için Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz anlattı.

Yarım kaşık ve daha az yiyecekle başlayın ve bu süreçte bebekle konuşun (Mmm, bak ne kadar güzel, tatmak ister misin?). bebeğiniz ilk başta ne olduğunu anlayamayabilir. Kafası karışmış görünebilir, yüzünü buruşturabilir, lokmayı ağzında çevirebilir ya da tamamen reddedebilir. 

Beslemeye bebek uygun olduğunda yani mızmız ya da yorgun olmadığında günde bir defa olarak başlayın. Bebeğinize zaman tanımanız gerekir. Başlangıçta fazla yemeyebilir, ona bu deneyime alışabilmesi için zaman verin. Bazı bebekler yiyecekleri ağızda tutmak ve yutmayı öğrenmek için birkaç denemeye ihtiyaç duyabilir. 

İlk kez ek gıda almasını kolaylaştıracak bir yol da ona ilk önce biraz anne sütü/ formül mama vermek, ardından ek gıdayı kaşığı yarım doldurarak yedirmek ve yine anne sütü/formül mama ile öğünü sonlandırmaktır. Bu bebek çok aç olduğunda onun hayal kırıklığına uğramasını önleyecektir.

Eğer bebeğiniz kaşıktan yemeye pek hevesli görünmüyorsa ona yiyeceği tatması ve koklaması, yeme fikrine ısınması için zaman verin. İlk birkaç beslemede yiyeceklerin bebeğin midesi yerine yüzüne, mama önlüğüne, yerlere gittiğini gördüğünüzde şaşırmayın. Bir ya da iki çay kaşığı ile başlayın ve zamanla arttırın. Böylece bebeğinize yutmayı öğrenmesi için zaman kazandırmış olacaksınız.

Eğer bebeğiniz başını çevirir veya ağlarsa onu yemesi için zorlamayın. Bir süre daha emzirmeye ya da mama vermeye devam edin. Unutmayın, ek gıdaya geçiş bir alıştırma sürecidir ve ilk aylarda bebeğiniz beslenme ihtiyacını hala anne sütü/mamadan karşılıyor olacaktır.  Bebeğin iştahı her öğünde farklılık gösterebilir. 


Hangi Gıdayla Başlamalıyım? 
Çoğu bebek için ilk yiyeceğin ne olduğunun bir önemi yoktur. Besinlerin bebeğe herhangi bir sırayla verilmesinin tıbbi olarak kanıtlanmış bir yararı bulunmamaktadır. Çoğu çocuk doktoru çocuğun meyve tadına alıp daha sonra sebzeyi reddetmesini önlemek için önce sebzeyle başlanmasını önerir. Ancak bebekler tatlıya daha yatkın doğduklarından yiyecekleri hangi sırayla verdiğinizin önemi yoktur.

Kıvam açısından ise şu sırayı izlemek yerinde olur: 
-Yarı sıvı ya da püre halinde besin 
-Ezilmiş ya da süzülmüş yiyecekler
- Küçük parçalar halinde parmak besinler

Makale Galerisi