Bebeğinizi Emzirirken Yapılan Yanlışlar

11/01/2018
Bir bebeğin dünyaya geldiğinde yaşamsal ilk kurduğu ilişki annenin emzirme süreci ile başlar.

Emzirme bebeğin anne ile olan ilişkisi annenin ise bebeği ile olan ilişkisini biçimlendirmesi, şekillendirmesi ve inşaa etmesi için temel ihtiyaçtır.

Pedagog Gözde Erdoğan, annelere emzirme dönemi hakkında bilgiler verdi...

Çünkü bebeğimiz dünyaya geldiğinde anneliği emzirme ile bütünleştirdiğimiz gerçeğini göz önünde bulundurursak çok değerli bir başlangıçtan bahsediyoruz. Yalnız bu yazıyı okurken pek çok bebeğini o ya da bu sebep ile emziremeyen annelerimiz kendilerini eksik, yetersiz, hatalı ya da suçlu hissetmemeliler. Sizlere şimdiden şunu söylemeliyim ki yeterlilik emzirmeniz ya da bebeğinize ne sunduğunuzla ilgili değil nasıl sunduğunuz ile alakalıdır.

Bebeğime her ihtiyacı olduğunda emzirmeliyim!

Evet biz anneliğe dair ilk yaptığımız eylem emzirmek, bebeğimizin de dünya ile ilgili ilk kurduğu ilişki emzirme süreci ile oluyor. Fakat; emzirmenin bir beslenme aracı olduğunu ve emzirmenin şekil değiştirmesi gerektiğini unutuluyor ya da buradaki detay fark edilmiyor. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde her ihtiyacı olduğunda emzirilmelidir. Bu anne bebek arasındaki kurulan güven ilişkisi ve anne bebek arası biricik olan ritmin oluşabilmesi için önemlidir. Burada atlanılan en önemli detay “ ağlayan bir bebek sakinleştirilmeden ASLA emzirilmemelidir.” Sizlerin kulağına ne kadar tuhaf ve kabul edilemez gelse de nefesini normalleşmeyen, ilk ihtiyacı olan güven bebeğinize yeterince hissettirilmeden emzirme yaptığımız en büyük yanlışlardan biri olarak ilk sırada yerini alır.
 

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler