Bebeğinizin Konuşma Gelişimi Nasıl İlerler?

17/04/2018
Konuşma, gelişim sürecinde her bebekte farklılık gösterir. Dolayısıyla konuşma konusunda bebeğinizi diğer bebeklerle kıyaslamanız yanlış olacaktır. Bu kıyaslama nedeniyle telaşa kapılmamalısınız.


Her bebeğin gelişim süreci ve davranışları kendine özgüdür. 

Bebekler, genel itibariyle 7 ile 10. Aylarda bazı kelimeleri söylemeye başlar. Bebek bu aylarda genelde kendini tekrar eden 2 heceli kelimeleri söylemeye başlar. Başlangıçta anne babasının ve çevresinin de bu kelimelerde ısrarcı olması normaldir.

Bebeğe daha çok “anne, baba, dede, mama, cici” gibi kelimeler öğretilmelidir. Anne –baba ve diğer büyüklerin bebeğin öğrenme sıralamasına üzülmeleri gereksizdir.

Çünkü içinde a,b,f ve m harfleri geçen kelimeleri tekrarlamak bebekler için daha kolaydır. Bebeklerin “baba” kelimesini “anne” kelimesinden önce söylemeleri normal karşılanmalıdır. K, t,r harfleri bebeklerin en zor söylediği harflerdir. Bebek, 4 yaşına kadar r sesini düzgün çıkarmakta zorlanır. Bu dönemde bebeğin tekrarlamasını istediğiniz sesleri taklit ederek ona yardımcı olabilirsiniz. 

0-12 aylık süreçte konuşma gelişimi 
Bebek 10. Ayı geçtikten sonra tek veya iki kelimelik cümleler kurabilir. Bu cümleler genelde “Nerede?”,”Bu ne?” ve ”Bitti” gibi kısa sorulardır. 12. Ayını geçmemiş bebekten yetişkinlerinkine benzer uzun soru cümleleri söylemesini beklemeyin. Bebek 1 yaşını doldurduktan sonra “Bu kim?”, “Bu ne?” gibi sorulara anlaşılır cevap vermeye başlayabilir. 

Bebek 15. Ayı geçmesiyle etraftaki tüm sesleri kaydetmeye ve taklit etmeye başlar. Bu dönemde bebekle karşılıklı sohbet yapar hale gelebilirsiniz. Bebek, taklit yeteneği geliştiği için söylediklerinizi kolayca tekrarlayabilir. 

Bebek 17.-18. Ayı doldurmasıyla şarkı söylemeye bile başlar. Bebek bu dönemde hareketlerine sesler eklemeye başlar.

24 aylık bebekler, yaklaşık 30 kelimeye ulaşmış olurlar. Bebek bu dönemde anne babasıyla sohbet ederek kendini ailesine tanıtır. Ebeveynler, bebeğin söylediklerinin yüzde seksenini anlayabilir. 

2 yaşını doldurmuş bir bebeğin kelime haznesi de gelişmiştir. 50-100 kelimeye yakın kelimeler kullanır. 36 ayını bitiren bir çocuğun konuşmaları karşısındaki tarafından anlaşılır hale gelmiştir. Anlaşılır cümleler kurmaya başlamıştır. 

Yukarıda bahsedilen süreçleri yaşına uygun atlatan çocuğunuzun gelişimleri normal devam eder. Bahsedilen süreçlerin tamamı yeryüzündeki tüm çocuklar için geçerli değildir. Her çocuğun gelişim düzeyi kendine özgüdür. Bu gelişimin normal ilerlemesi için çocuğunuzla bol bol konuşup sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

Haber Galerisi