Bebekle İlk Bağ İlk Günler

15/03/2018
Anne ve bebeğin arasındaki bağ, ne kadar hamilelik sürecince başlasa da doğum anıyla beraber gerçek iletişim başlar.

Özellikle annelik heyecanını ilk kez yaşayan anne, bebeğiyle bağ kuracağı ilk günlerde nasıl davranacağını şaşırır. 

Kadın Doğum-Yeni Doğan Hemşiresi ve Hamile Rehberi Ayşe Öner; anne ile bebek arasında bağ kurulan ilk günler hakkında bilgiler verdi.

“Bedeniniz de can verdiniz, ruhunuzdan, kanınızdan, katarak vücuda getirdiniz”

Doğumu takip eden ilk dakikalarda hemen onu kucağınıza alarak sarıp sarmalayın ve onunla göz teması kurup, konuşun. Çünkü bu an çok önemli; O sizi tanıyor, aranızda güçlü bir bağ var, sesinizi, kokunuzu, dokunuzu, enerjinizi biliyor, siz de O nu… 

Şimdi ise, ten tene, göz göze, yüz yüze gelip tanışma anı ve sizin kokunuz, sesiniz ona güven verecek, yabancı bir yerde olmadığını, her şeyin yolunda olduğunu hissederek, sakinleşip varoluşunu sürdürdüğü bu yeni dünyada sevgi dolu gözlerle, gözleri buluşup, kucaklarda rahatlayacak, ailesiyle tanışıp bağlarını güçlendirecek.

Bebekle Evde İlk Gün
Hastaneden eve dönüş ve ilk günler biraz hareketli geçebilir. Gelen giden trafiği, akıl verenler, yeni yaşam, anne ve baba olmak, sürekli kucağınızda kalmak ve memenizi emmek isteyen bebeğiniz. Enerjinizin bittiğini, yorgunluktan kolunuzu kaldırmaya dahi halinizin kalmadığı anlar yaşayabilirsiniz. Bu günler ihtiyacınız olan şey aslında sükunet ve bebeğinizin rutinine uyum sağlayabilmektir. Yeni doğmuş bebeğiniz için çevrenizdekilerin sürekli yorum yapıyor olması, kendi iç sesinizi duymanızı engeller. Rahminizden dış dünyaya çıkan bebeğiniz, yaşamının ilk ayını hala rahim içinde gibi algılar ve sizden bir parça gibi yaşamayı ister. Bu da kucağınız ve memeniz demektir. Böyle yaşamanız gereken bir sürecin ardından yavaş yavaş bebek kendini güvende hisseder, dünyaya uyum sağlamaya ve emme düzenini oluşturmaya başlar.

Etrafınızdaki insanların size söyledikleri “bebek kucağa alıştı, kucakçı oldu“ gibi sözlere aldırmayın ve dinlemeyin. Hatta onu büyük bir şal ile kucağınıza asarak iletişiminizi arttırın ve taşıyın, böylece günlük işlerinizi yapabilecek şekilde kollarınız serbest olacak, bebeğiniz de sizin koynunuzda mutlu bir şekilde, sesinizi duyacak, vücut ritminizi, kokunuzu, kalp atışlarınızı dinleyerek kendi ritmini doğal şekilde oluşturacaktır. Bu şekilde taşınıyor olması vücut biçimini ve omurgasını olumsuz etkiler mi? Asla… En eski ve bilinen taşıma şeklidir…

Bebek bu dünyaya uyumu sizin vücudunuzda öğrenir. Anne ve babasının vücudunda iken onların hissettiklerini hisseder. Koşulsuz sevgiyi, değerli olduğunu, kabul gördüğünü, yüzünüzün ifadelerini, vücut dilini, sesinizin tonunu, duygularınızı fark eder ve öğrenir. 

Makale Galerisi