Çocuklar Nasıl Güneş Gözlüğü Takmalı?

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz   13/03/2018
Sağlıklı yaşam için ihtiyacımız olan güneş ışığına yanlış koşullarda maruz kalmak, pek çok rahatsızlığa sebep olabilir.

Güneş ışığının çocuklarda/bebeklerde göz sorunlarına sebep olmaması için güneş gözlüğü kullanmaları gereklidir.

Peki çocuğunuza güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz, çocuklarda güneş gözlüğü kullanımı hakkında bilgiler verdi.


Şunu fark ettim ki, herkes çocuğuna hangi güneş koruyucu kremi alacağı ile ilgilenirken güneş gözlüğü pek akla gelmiyor. Sadece deniz tatillerinde kullanılıp bir kenara atılıyor, güneş sadece Çeşme'ye Bodrum'a doğuyormuş gibi. Oysaki çocuklarda güneş gözlüğü kullanımı hem güvenli hem olmazsa olmaz önemli noktalardan biri. Önemli çünkü UV maruziyetinin kısa ve uzun dönemde etkileri var. Kısa dönemde korneada güneş yanıklarına, uzun dönemde ise gözün kendisinde ve etrafındaki ciltte kansere, katarakt, retina hasarı ve pek çok göz hastalığına sebep oluyor. 

Ayrıca bir faydası daha var. Çocuklar, dışarıdayken gözlükle daha rahat hareket ediyor, etrafı izleyebiliyor. Öyle ki karanlıktayken gözlüğü hemen gözünden atan çocuk güneşli ortamda tık çıkarmıyor. 

Bebeklerimizi ilk fırsatta güneş gözlüğü ile tanıştırmakta fayda var. Bu kötü etkilerden korunmak için güneş gözlüğünü seçerken de titizlik göstermeliyiz. 

Güneş gözlüğü camları 5 kategoride sınıflandırılıyor.

- Klas 0 : Bu gözlükler hiçbir UV koruması sağlamazlar. Sadece görüntü amaçlıdır. 

- Klas 1: Bunlar da klas 0 gibi güneş gözlüğü değildir ama çok sınırlı miktarda güneş koruması sağlarlar. Öyle ki gece bu gözlüklerle araba bile kullanılabilir.

- Klas 2: Bu gözlükler orta derecede güneş parlaması azaltma etkisine sahiptirler ve iyi derecede UV koruması sağlarlar. 

- Klas 3: Yüksek derecede güneş parlaması azaltma etkilidirler ve iyi derecede UV koruması sağlarlar.

- Klas 4: Bunlar ise özel amaçlı gözlüklerdir. Hem güneş parlaması azaltma hem de UV koruması üst seviyededir. 

Güneş gözlüklerinin etiketlerinde bu kategoriler belirtilir. Oyuncak olanlarda ise rastlamazsınız ve bilin ki onların hiçbir koruyuculuğu yok.

Yazar

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz

1985 Yılında İzmir'de dünyaya geldi. Başarılı bir ilköğretim hayatından sonra 2003 yılında İzmir 60. Yıl Anadolu Lisesi'nden mezun olarak aynı yıl Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.
 
Mecburi hizmetini Selçuk Devlet Hastanesi'nde yapmakta iken uzmanlık sınavını kazanarak 2010 yılında Türkiye'nin en büyük çocuk hastanesi olan İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine uzmanlık yapmaya başladı. 
 
Eğitimini pek çok farklı kurs ve yan eğitimlerle destekledi. Bilimsel çalışmaları ile farklı platformlarda birincilik ödülleri aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında America University of Virginia Kluge Children's Rehabilitation Center'a kabul edilerek Gelişimsel Pediatri (Developmental and Behavioral Pediatrics) üzerine eğitim aldı.
 
Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ halen İzmir Urla Devlet Hastanesi'nde çocuk doktoru olarak görev yapmaktadır.

Haber Galerisi