Çocuklar Televizyon Karşısında Kilo Alıyor

17/04/2018
"International Journal of Obesity" dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; odalarında televizyon bulunan çocuklar ilerleyen yaşlarında kilolu olmaya daha yatkınlar...

Araştırmayı yürüten bilim adamları, odalarında televizyon bulunan çocukların ilerleyen yaşlarda fazla kilolu olmaya daha yatkın olduğunu belirledi.

Londra Üniversitesi Akademisinden bilim adamları, araştırmada odalarında televizyon bulunan çocukların obezite riskine daha açık olduklarını saptadı.

İngiltere'de 12 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, yedi yaşında odasında televizyon bulunan çocukların 11 yaşında incelendiğinde vücut kitle endeksi değerlerinin nasıl değiştiğini incelendi.

Araştırmacılardan Doktor Anja Heilmann, "Çalışmamız çocukların odalarındaki televizyon ile ileri yaşlarda aşırı kilolu olmaları arasında açık bir ilişki olduğunu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacılar kızların yüzde 30'nun erkeklerin yüzde 20'sinin kilo fazlası olduğunu gözledi.

Araştırmacılar, televizyonun odadaki varlığı sebebiyle çocukların daha az uyuduğunu ve ekran önünde atıştırma alışkanlıları edinmesiyle ilişkilendirdi.

Oranın erkeklerde daha düşük çıkmasının, o yaşlarda erkek çocukların kızlara göre fiziksel açıdan daha aktif olmasından kaynaklanabileceği kaydedildi.

Haber Galerisi