Çocuklarda Uyku Alışkanlığı

28/04/2018
Doğum sonrası ebeveynler, bebeğin uykusunun düzene girmesi için büyük çaba sarf eder. Çocuklarda uyku düzeni bebeklikten başlayan bir alışkanlık olduğundan ebeveynlerin doğum sonrası çok dikkatli davranmaları gerekir.


Peki anne-baba çocuğuna düzenli bir uyku alışkanlığı nasıl kazandırır?

Bu sorunun tek bir cevabı olmadığı gibi kendiliğinden gelişen bir durumdur. Anne ve babalar çocuğa uyku alışkanlığı kazandırırken bazı unsurlara dikkat etmelidirler. 

Uyku Düzeni İlk Aylarda Kazandırılır
Anne ve babaların en çok sıkıntı yaşadığı zamanlar bebekleriyle uykusuz geceler geçirdikleri vakitlerdir. İlk olarak uyku alışkanlığı bebeğin doğumuyla birlikte ilk aylarda kazandırılır. Bebek büyüdükçe uykusunun düzeni de oturmaya başlar. Dolayısıyla anne baba için en sıkıntılı süreç olan ilk aylar uyku alışkanlığında en önemli zamanlardır. 

Çocuğa verilen uyku eğitiminde en önemli detay çocuğun yaşıdır. Bu dönemde anne babalar kendi çocuklarını en iyi kendileri tanıyor olduğundan hangi yöntemin daha çok işe yarayacağını yine anne baba karar verebilir.  Dolayısıyla çocuğa kulaktan dolma bilgilerle uyku eğitimi vermeye çalışmak yanlış bir yöntemdir. Uyku eğitiminde izlenecek yöntem çocuğunuzun yaşına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle yaşa göre uyku eğitimi hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

0-4 Ay Bebeklerde Uyku Problemi
Doğumdan 4. Aya kadar bebeği ağlatmadan uyutmak gerekir. Bu dönem bebeğin dış dünyayla adaptasyonu için önemli bir zaman dilimi olduğundan iyi uyku çekmeleri sağlanmalıdır. Bebeğin uykuya rahatça dalabilmesi için dış etkenlerin uygun şartlarda olması gerekir.

Çocuklarda Uyku Sorunu 
Çocuklarda uyku düzeninin sağlıklı oluşması için çevrenin ve odanın da nasıl olduğu önemlidir. Çocuğun uyuduğu odanın aşırı uyarıcı ve dikkat çekici unsurlar taşımaması gerekir. Oda da duvar boyasından perdeye, nevresime kadar soft renkler seçilmelidir. Çocuğun uyuduğu yatak yumuşak ve rahat olmalıdır. Belirlenen uyku saati yaklaştığında çocuğun yaptığı aktiviteyi veya oyunu güzellikle sonlandırıp uyku saatinde çocuğu uyutmalısınız. 

Haber Galerisi