Doğumda Eş Desteğinin Önemi

30/03/2018
Anne adayının hamilelik süreci boyunca baba adayı da sürece fazlasıyla dahildir. Doğum yaklaştıkça anne gibi babayı da bir korku alır.

Çoğu kadın doğum esnasında özellikle normal doğumda yanında bir destekçisinin olmasını ister. Baba adayının, anne adayına doğum esnasında destek olması normal doğumun kolaylaşması açısından çok önemlidir.

Kadın Doğum-Yeni Doğan Hemşiresi ve Hamile Rehberi Ayşe Öner, doğumda eş desteğinin önemini anlattı.

Eş desteği: günümüzde baba adayının hamilelik ve doğum sürecinin içinde yer aldığını görüyoruz. Oysaki geçen yüzyıllarda baba adayları bu sürecin tamamen dışında idiler. Yeni nesil babaların bu süreçte yer alması gerekiyor, buna bebeklerin ihtiyacı var. Bu bebekler, çocuklarımız, bizim geleceğimiz. Yeni yüzyılı devam ettirecek ve aydınlık çağı oluşturacak, dünyamıza barışı ve sevgiyi getirecek çocuklarımız, onun içindir ki doğduğu zaman ilk gördüğü resim anne ve babası olacak, onu sevgiyle kucaklayan ailesi, bu bebeğimize, dünya barışı için çok önemli bir ilk görüntüdür.

Sevgili, eş, koca, baba olarak erkek, hiçbir şey yapmasa bile kadınının doğumda yanında olup, onu destekleyerek, sevgi sözcükleri fısıldayarak aşkı hissettirmesi, doğum için gerekli olan oksitosin hormonunu önemli ölçüde arttıracaktır. Hele bir de doğum kurslarında doğum bilgisi edinmiş, doğum ve hamilelik boyunca eşine masajlar ve karşı basınçlar uygulamayı öğrenmiş ve uygulamış bir babayı adayı ise, doğum odası mahremiyeti ve ortamı ile ilgili düzenlemeleri dahi yapabilecektir. 

Erkekler kadınlar gibi değildir, ciddi bir sağlık sorunları olmadığı sürece ağrı bilmezler. Oysaki biz kadınlar, ergenlik döneminden itibaren, menapoza kadar her ay hamile değil isek regl oluruz. Bu esnada rahim hazırlık dokusunu dışarı atmak için de kasılır ve ağrı duyarız. İşte bu bizi, ağrıya dayanıklı hale getirir. Çünkü içten içe biliriz ki bu ağrılar doğum ağrılarının bir parçasıdır. Oysaki ağrı bilmeyen erkek doğum konusunda bilgi edinmemişse, sizin doğum anında yaşadığınız değişim ve ağrınızdan panik olup ilaç almanız veya bir an önce bitmesini sağlayacak yöntemler konusunda sizi ikna etmeye çalışır. Doğum öncesi hazırlık kursu sadece kadın için değil erkek için de önemlidir.

Doğru ve derin nefes almak hamilelik değişimlerinin yol açtığı şikayetlerin azalması, zihnin sakin kalması, doğumda anne ve bebeğe giden oksijen ve enerjiyi arttırarak, gevşemeyi ve ağrıya toleransı yükseltmesi açısından çok önemlidir.

Müzik annenin cesaret kazanmasına, güven duymasına, kaygısının azalmasına, ağrı ile baş etmesine yardımcı olup, anne bebek ilişkisini desteklemektedir. Hamileliği esnasında severek, relaks halde bebeği ile iletişim kurarak dinlediği melodiyi doğum travayında dinletmek anne adayına, aynı duyguları verecek, rahatlama sağlayarak ya da dikkati başka yöne çekerek ağrı kontrolünü kolaylaştıracaktır.

Masaj doğum travayın da boyun, omuzlar sırt ve basen bölgesine uygulanarak lavanta yağının hoş koku ve gevşetici etkisiyle süreci rahatlatır. Doğru yan yatış pozisyonları ve yer çekimini kullanmak, koksiks ve iliak kemiğinin iskium tümseklerine uygulanan karşı basınç, bebeğin doğum kanalında ilerlemesini kolaylaştırıp, anne adayının hissettiği basınçlı ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

“Kadın, doğum esnasında asla yalnız bırakılmamalı, mutlaka sevgi ve şefkatle desteklenmelidir.”

Motivasyonu yükseltmek için doğum refakatçisinin, gebeyi cesaretlendirmesi, övmesi, saçını okşaması, elini tutması, nefes ve ıkınmaları birlikte yapmak suretiyle desteklemesi, doğum travayında çok faydalıdır. Doğumda size eşlik eden doğum destekçiniz de korkularınızda size eşlik etmesi değil, sizin güç merkezinize gitmenize yardım etmesini isteyin. Minnet duygusu ve doğa sizin yanınızda bunu hiç unutmayın.

Makale Galerisi