Doğumla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar-1

06/03/2018
Doğum sürecinde anne adayının bazı huzursuzlukları çevresinden duyduklarından ve yanlış olan tavsiyelerden kaynaklanır.


Normal doğum, sezaryan doğum, hamilelikte beslenme gibi konularda bilinen birçok yanlış bilgi vardır.

Kadın Hastalıkları & Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman, doğum süreci ve hamilelik konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı.

Halk arasında yaygın olan yanlış inanışlar, doğuma yönelik aykırı düşünce ve uygulamaları sıraladık.

“Doğum Başlamadan Su Gelirse Çocuk Kuruya Kalır ve Doğum Zor Olur”
Doğum başlamadan su gelirse çocuk kuruya kaldığından doğum zor olmaz. Su geldikten sonra 12 saat içinde aktif doğum eylemi başlar. Suyun gelmesiyle bebeğin kuru kalmasının, doğumun zor olmasının bir alakası yoktur. Önemli olan sürecin doğru yönetilmesidir. “Su geldi, hadi bebeği bir an evvel çıkaralım” telaşına girmeden (tabi başka bir sorun yoksa) sabırla beklemek, gerekmedikçe doğumu başlatmak için medikal yöntemler kullanmamak, anneyi sık sık muayene etmemek gerekir. Bu durumda bebek rahatsa, annede enfeksiyon belirtileri yoksa, doktor kontrolü ve onayı ile daha uzun süre beklenebilir.


“Bazı Kadınlar 10 Aylık Doğurur”

10 aylık gebe olduğunu iddia eden veya 10 aylık doğurduğunu zannedilen kadınların genellikle adetleri düzensizdir. Yani, bu kanaat yanlıştır. Yumurtlama gününü bilmezler. Son adet tarihinden hesaplanan gebelik haftası onlarda tutmaz. Bu nedenle düzensiz adet gören kadınlar erken gebelik döneminde mutlaka usg’ye (ultrasound) girip gebelik haftasına göre düzeltilmiş son adet tarihini belirlemeliler. Zira ilerleyen haftalarda hele de doğum yaklaştıkça yapılan usg lere göre gebelik haftasına ve doğum tarihini doğru hesaplama şansımız çok azalır.

“Sütün Bol Olması İçin Bol Yemeli“

Anneler gebeyken iki canlıyım diye sınırsızca yemelerinin anneye-bebeğe-süte faydaları olmadığı gerçeğini unutmamalıyız. Fazladan kilo alınıyorsa yenilenler süt yerine yağ yapıyordur. O halde onları yemenin bir faydası olmayacak.

Sütün yemekle bağlantısı, doğal ürün ve dengeli yemek, abartmamaktır. Bunun dışında dinlenmek, bebeğini emzirmeyi istemek, emzireceğine, sütün geleceğine inanmak, bol sıvı tüketmek, doğru emzirmek sütün gelmesi için çokça önemli faktörlerdir.

“Sezaryenle Doğumda Süt Geç Gelir”

Bu tür söylemler negatif hipnoz etkisiyle sütün gelmesini zorlaştırır. Doğum başladığında yapılan sezaryenlerden sonra zaten tüm beden doğum ve sonrasına hazır demektir. Yani süt fabrikaları hazır halde bekler. Bebeğin doğup emmeye başlamasıyla süt yavaş yavaş gelmeye başlayacaktır.
 
 

Haber Galerisi

Etiketler