Hamilelik Döneminde Beslenme ve Kilo Alışverişi Nasıl Olmalı?

Ayşegül Bahar   19/04/2018
Hamilelik kadınların bazen çok korktuğu bazen de çok büyük dürtüyle yaşamak istedikleri bir süreçtir.

Hamilelik dönemine “iki kişiyim ona göre iki kişilik beslenmeliyim” şeklinde düşünenlerin, kilo alma kaygısı ile aşırı egzersiz yaparak çok düşük kalorili beslenerek hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlığını riske atan annelerin dikkatine...

Diyetisyen Ayşegül Bahar,  hamilelik döneminde nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgiler verdi...

Bilinen bir gerçek vardır. İki kişilik beslenmenize gerek duyulmadığıdır. Bebeğinizin sağlığının yanında aynı zamanda kendi sağlığınızı da kontrollü tutacak seviyede gıda tüketiminin gerekli olduğu bilinmelidir. Yapılan araştırmalarda dengesiz ve yetersiz beslenen annelerin düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme risklerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bunun yanında 3,5 kg veya daha fazla ağırlıkta zamanında doğan bebeğin 2.8 kg ‘dan daha düşük ağırlıkta doğan bebeklere göre daha yüksek IQ daha düşük fiziksel problemleri olacağı belirtilmektedir.


AĞIRLIK KAZANIMI:

Boya göre ağırlığı normal olan kadınların gebelik süresince 12,5- 17,5 kg ağırlığı normaldir. Zayıf olan kadınlarda 14-20 kg, şişman olan kadınlarda ise kilo artışı 7,5-12,5 kg  olması önerilmektedir. İkiz gebeliklerde 17,5- 22,5 kg ağırlık kazanımı hekiminiz tarafından önerilebilir.


Hamilelikte aldığınız kiloların dağılımı yaklaşık olara şöyle olmaktadır.

Bebek 3,5-4 kg 
Plasenta 0,5-1 kg
Amniyotik sıvı 1kg
Anne göğüsler 0,5 , uterus 1, kan hacmindeki artış 1,5 , vücut yağı 2,5 veya daha fazla, artan kas dokusu ve sıvı 2-3,5 kg civarıdır. Bu da toplamda 12,5 kg eder. Kısaca ağırlık kazanımı olmalı ama yavaş olmalıdır. Ani hızlı ve aşırı kilo alımı doğum sırasında sorunlar yaratabilir.


HAMİLELİKLE KİLO ALMA HIZI?

Sağlıklı gebelik için belli bir düzeyde kilo alımının yanıda, hızıda çok önemlidir. Gebeliğinizin ilk 3 ayında 1-2 kg kilo artışı beklenir. Daha sonraki dönemlerde haftalık yarım kilo alınması önerilen kilo artış hızıdır. Bu beklenen ağırlık artışının bazen 1-2 kg altında veya üzerinde olması beklenilir.

Yazar

Ayşegül Bahar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Çanakkale Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Başkent Üniversitesinde 1 sene boyunca klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak çalıştı.

2001-2004 yıllarında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme MBA Programı Healthcare Management Track (Sağlık Yönetimi Toplum Sağlığı) konusunda bilim uzmanlığı masterı yaptı. 1999-2004 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesinde Klinik Diyetisyen olarak çalıştı. Bu çalışma süreleri içinde sağlıklı beslenmenin bir koruyucu sağlık hizmeti olduğunu düşünen Ayşegül Bahar, toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla birçok halka açık eğitimler vermeye başlamış, ulusal ve uluslararası beslenme bilimleri araştırmaları yapmıştır. Amerikan Hastanesi Endokrinoji Bölümü doktorları ile multidisipliner çalışmış ve araştırmalarda bulunmuşlardır.

Halen çeşitli kurum ve kuruluşlarda beslenme danışmanlığı ve eğitimleri vermektedir. 2003 yılından bu yana İstanbul’da Slimcity Beslenme Danışmanlığı Kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir. Slimcity sağlıklı beslenme merkezinin kurucusu olan Bahar 2003- 2004 yılları arasında Sculpture Therapy Center’da beslenme danışmanlığı yapmıştır.

Ayşegül Bahar Anne Bebek dergisinde köşe yazarlığı, milliyet.com.tr’de bebe-çocuk bölümü yetkili beslenme danışmanı ve yazarıdır.

Toplum bilinçlenmesine verdiği önem nedeniyle aynı zamanda dernek çalışmalarında bulunmakta ve halen Pozitif Yaşam Derneği’nin beslenme danışmanlığını gönüllü olarak sürdürmektedir. Dernek bünyesinde ve toplumsal seminerlerde konuşmacı olarak seminerler vermektedir.

Ayşegül BAHAR Türkiye Diyetisyenler Derneği, Hacettepe Mezunlar Derneği, Diyabet Obezite ve Beslenme Derneği, Amerikan Diyetisyenler Derneği üyesi ve Pozitif Yasam Derneği gönüllüsüdür.

Makale Galerisi