İSHALLİ BEBEK VE ÇOCUKLARDA HANGİ GIDALAR TERCİH EDİLMELİDİR?

Ayşegül Bahar   08/04/2018
Çocuklarda ishal nedenleri genel olarak ek besinlere erken veya geç başlanması, erken dönemde inek sütü verilmesi, uzun süre antibiyotik kullanılması, besin zehirlenmesi, parazitler, özellikle kış aylarında rota virüs sayılabilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar, İshalli Bebek ve Çocuklarda Tercih Edilebilecek Gıdalar Hakkında Bilgi Verdi...

İshal, bağırsakta peristaltik (bağırsaklarda normal olması gereken hareketler) hareketlerin artması, emilimin ve sekresyonun azalması, dışkı miktarının artması ile günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının bozularak yumuşak, sıvı bir görünüm alması olarak tanımlayabiliriz.
Günde üçten fazla sayıda (yeni doğan bebekler anne sütü aldıkları için yumuşak ve her emzirmeden sonra kaka yapabilir bu normaldir) sıvı dışkılama ishal olarak kabul görülmektedir. Yalnızca sık dışkılama dışkının kıvamı bozuk değilse ishal sayılmaz. Özellikle küçük bebeklerde beslenme şekline göre dışkılama sayısı değişmektedir. Örneğin; yeni doğan bebeklerde günde 6-7 kez dışkılama eğer dışkının kıvamı normal, mukus içermiyor ve kokusu normal ise sorunsuz bir dışkılama kabul edilmektedir.

Bu sayı geçiş kakası döneminde [3-15 günler arası] günde 5-6 yı bulabilir. Bundan sonraki dönemde ilk yaşın sonuna kadar dışkı sayısı genellikle 2-3 tür. Ancak özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde günlük dışkı sayısı fazladır.
Yeni doğan ve süt çocuklarında ileriki yaşlara göre ishal daha kolay olmaktadır ve daha ağır bir gidiş göstermektedir. Bu durum ilk aylardaki çocukların besin bileşimindeki değişikliklere kolay uyum gösterememeleri ve ayrıca ishal yapabilen pek çok patojen mikroorganizmalara henüz bağışıklık kazanmamış olmaları ile açıklayabiliriz. Bu yaşta ayrıca kusmada sık olduğu için çocuğun durumu daha da ağırlaşabilir. Ancak bu noktada mutlaka doktorunuza başvurmalı ve bebek veya çocuğunuzun beslenme programını ve sıvı tüketimini dengelemeniz büyük önem arz etmektedir.

Akut ishal en sık 0-5 yaş grubunda rastlanan ve özellikle ilk 2 yaşta ki ölüm nedenlerinin başında geliyor. Üçüncü dünya ülkelerinde çocukların % 15’i üç yaşına gelmeden ishal sebebiyle kaybedilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne [WHO) göre gelişmekte olan ülkelerde her yıl 12 milyonu aşkın çocuk ölmektedir.

İSHALLİ BEBEK VE ÇOCUKLARIN BESLENMESİ
Öncelikle ishali olan çocuğa bol su ve sıvı besinler verilmeli. (Anne sütü daha sık verilmeli, kaynamış su, katı gıdalara geçmişse ayran, elma suyu)
Sık aralıklarla beslenmeli, katı gıdalara geçtiyse pirinç lapası veya çorbası, haşlanmış patates, iyi pişmiş et, yoğurt, elma, havuç verilebilir.
Kaynamış ve soğutulmuş suya hazırlanan ORS sıvı karışımı verilmeli. 2 yaşından küçük çocuklarda 1 çay bardağı, 2 yaşından büyük çocuklara da 2 çay bardağı. Daha büyük çocuklar istediği kadar içebilir.
 

Yazar

Ayşegül Bahar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Çanakkale Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Başkent Üniversitesinde 1 sene boyunca klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak çalıştı.

2001-2004 yıllarında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme MBA Programı Healthcare Management Track (Sağlık Yönetimi Toplum Sağlığı) konusunda bilim uzmanlığı masterı yaptı. 1999-2004 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesinde Klinik Diyetisyen olarak çalıştı. Bu çalışma süreleri içinde sağlıklı beslenmenin bir koruyucu sağlık hizmeti olduğunu düşünen Ayşegül Bahar, toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla birçok halka açık eğitimler vermeye başlamış, ulusal ve uluslararası beslenme bilimleri araştırmaları yapmıştır. Amerikan Hastanesi Endokrinoji Bölümü doktorları ile multidisipliner çalışmış ve araştırmalarda bulunmuşlardır.

Halen çeşitli kurum ve kuruluşlarda beslenme danışmanlığı ve eğitimleri vermektedir. 2003 yılından bu yana İstanbul’da Slimcity Beslenme Danışmanlığı Kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir. Slimcity sağlıklı beslenme merkezinin kurucusu olan Bahar 2003- 2004 yılları arasında Sculpture Therapy Center’da beslenme danışmanlığı yapmıştır.

Ayşegül Bahar Anne Bebek dergisinde köşe yazarlığı, milliyet.com.tr’de bebe-çocuk bölümü yetkili beslenme danışmanı ve yazarıdır.

Toplum bilinçlenmesine verdiği önem nedeniyle aynı zamanda dernek çalışmalarında bulunmakta ve halen Pozitif Yaşam Derneği’nin beslenme danışmanlığını gönüllü olarak sürdürmektedir. Dernek bünyesinde ve toplumsal seminerlerde konuşmacı olarak seminerler vermektedir.

Ayşegül BAHAR Türkiye Diyetisyenler Derneği, Hacettepe Mezunlar Derneği, Diyabet Obezite ve Beslenme Derneği, Amerikan Diyetisyenler Derneği üyesi ve Pozitif Yasam Derneği gönüllüsüdür.

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler