İşte Yeni Anneler İçin En İyi Besinler

29/03/2018
Bebeğini kucağına yeni almış annelerin sağlıklı beslenmesi çok önemlidir.

Anne hem emzirmek için süt yapıcı hem de kendi direncini yükseltici besinlerle beslenmelidir. Peki yeni doğum yapan anneler neler yemeli?

İşte yeni anneler için en iyi besinler;

Yumurta
İyi bir protein kaynağı olan yumurta, ideal amino asit dengesini sağlar. Yumurta sarısında bulunan D vitamini, annenin ve bebeğin kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. İçeriğindeki kolinle bebeğin hafıza oluşumunda hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden günde 1-2 yumurta tüketin.

Süt 
Süt üretimini sütle destekleyebilirsiniz. İçeriğindeki D ve B vitamini, protein ve gerekli besleyicilerle bebeğin gelişiminde önemlidir. Emzirirken kaybettiğiniz kalsiyumu sütteki kalsiyumla tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda vücuttaki su kaybını da önler. Günde 2 bardak süt içmeye özen gösterin.

Yulaf 
En süt yapıcı besinlerden birisi olan yulaf aynı zamanda kolay sindirilebilir. Sıkça görülen doğum sonrası kabızlığa da iyi gelir. Demir içeriği anemiyi önler. Taze pişmiş yulafı bir kaşık bal, safran ya da taze meyvelerle tüketebilirsiniz.

Yabanmersini 
Güçlü bir antioksidan olan yabanmersini sizi ve bebeğinizi birçok hastalıktan korur. Annenin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri içerir. İçerdiği yeterli dozda karbonhidrat enerjinizi yükseltir. Günde 2 ya da daha fazla porsiyon yabanmersini tüketebilirsiniz.

Somon 
Bebeğim sinir sistemi gelişimine yardımcı olan DHA içeren somon yeni doğum yapmış kadınlar için iyi bir besleyicidir. Protein ve B12 kaynağıdır. Bunlarla birlikte hamilelik sonrası depresyonu önler. Haftada 2 kez taze somon yemeye özen gösterin.

Çemenotu 
Süt üretimini destekler. Demir, lif, kalsiyumla birlikte birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. içeriğindeki kolin ve saponin bebeğin gelişimine katkı sağlar. Yeni doğum yapmış kadınlarda sıkça görülen kabızlık ve gaz gibi sorunlara iyi gelir. Bir kaşık çemenotu tohumunu bir bardak suda bir gece bekletin. Sabah bu karışımı kaynatıp süzdükten sonra için.
 
 
 

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler