Lohusalıkta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çiğdem Erdoğan Atabek   13/01/2018
Lohusalık dönemi, doğumdan sonraki 6 haftalık (42 günlük) özel süreci kapsar.

Bu dönemde annenin vücudunda gebelik döneminde meydana gelen değişiklikler geri döner ve tekrar eski haline gelebilmek için yeni bir değişim ve toparlanma sürecine girer.

Lohusalık anne adayının anneliğe geçtiği çok önemli bir süreçtir. Bu değişiklik bir çok duygusal farklılık yaşanmasına sebep olur. Bu farklılıklar zaman zaman annenin bocalamasına neden olabilir. Bebeğin anneye bağımlı olması emzirme sürecinin başlamış olması, anneyi farklı zorluklar ve sorumluluklar getirir. Bir yandan güçsüz düşmüş bedenini toplamaya çalışırken bir yandan da yeni doğmuş bebeğini besleyip bakması gerekir. Yeni anne olmanın tecrübesizliği de bunlara eklenince anne zorlu bir süreç geçirmektedir. İşte bu sebeplerle yeni doğan bebek gibi, lohusa annenin de bakıma ve desteğe ihtiyacı vardır.

Lohusalıkta Nelere Dikkat Etmek Gerekir

•    Bebek bakımında mutlaka destek alınmalıdır.

•    İlk haftalarda fırsat buldukça sakin bir ortamda dinlenmeli ve uyunmalıdır.

•    Bağırsak hareketlerinin normale dönmesi ve kabızlığı engellemek için bol lifli gıdalar yenmelidir.

•    Hem süt oluşumunu arttırmak hem de vücudu hızlıca toplamak için dengeli beslenmeli ve bol sıvı alınmalıdır.

•    Düzenli yürüyüşler yapılmalıdır.

•    Yorucu işlerden uzak durmalı ve ağır kaldırılmamalıdır. 

•    Lohusalık üzüntüsü için aile ve arkadaşlardan yardım alınarak aşılabilir ama duygusal değişikler ile baş edememe evde depresyona girme durumunda uzmandan destek alınmalıdır.

•    Dikişlere dikkat edilmeli doktorun önerdiği bakımlar yapılmalıdır.

•    Doğumdan 10-15 gün sonra ve lohusalık bitiminde doktora gidilmelidir.


 

Yazar

Çiğdem Erdoğan Atabek

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini İstanbul Kadir Has Lisesinde tamamladı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik(İngilizce) Bölümünden 2004 yılında mezun oldu. 2001-2004 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilim Topluluğu Başkan Yardımcılığı, 2003-2004 yılları arasında Bolu Etik Değerler Topluluğu Kurucu Başkanlığı, 2002-2004 yılları arasında da Bolu Genç Arı Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü yaptı. 2013 yılında Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Hizmet Yüksek Lisansını tamamladı.

2014'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığına Çiğdem Erdoğan Atabek atandı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Proje Asistanlığı ve Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Bakış Açısından Kadına Yönelik Şiddet Yüksek Lisans Projesinde yer aldı. Sırası ile Adapazarı İlçe Kadın Kolları Kurucu Başkanlığı, Ak Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. 30 Eylül 2013 yılından itibaren Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Z Kuşağının 2023 Vizyonu, Kadına Yönelik Şiddet, Liderlik ve Hitabet, Takım Çalışması, İletişim Teknikleri, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği konularında eğitimler verdi.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Çiğdem Erdoğan Atabek, iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler