Normal Doğum Korkusu Nasıl Aşılır?

12/04/2018
Anne adayları hamilelik sürecini bebeklerine kavuşacakları günü bekleyerek geçirirler. Aynı zamanda bu süreç doğum endişesiyle de doludur.

Gebelikte normal doğuma, izlenilen videolar ve dinlenilen doğum hikayeleri nedeniyle önyargıyla yaklaşılır. Bu önyargı nedeniyle anne adayı normal doğuma psikolojik olarak kendini hazırlayamaz. 

Tamamen psikolojik olan doğum korkusunu yenmeyi Kadın Hastalıkları & Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman anlattı.

Normal doğum korkusu kadınların en büyük korkulu rüyası. Hamilelikte çevreden duyulan abartılı normal doğum hikayeleri kadınları doğumdan uzaklaştırıyor. Peki ağrısız doğum, sancısız doğum mümkün mü? 

Korkular, endişeler bilinçaltı algısının ifade şeklidir. “Doğumdan korkuyorum çünkü……” deyip ……..yı doldurduğunuz cümle sizin korkunuzu oluşturan bilinçaltı algınızdır, en derinlerdeki inanç kalıbınızdır.

Bilinçaltı akıl zarar göreceğine inandığı şeyden sizi korumaya çalışır. Bilinçaltındaki “Korkuyorum” fikri korumaya yönelik fiziksel değişimlere neden olur. Fizik bedendeki değişimler bedeni gerer. Stres olarak ifade edilen bu gerginlikler, enerji bedende de blokajlara yol açar. Bedenin enerji akışı bozulduğunda stres daha da artar, doğum korkularınızı daha da abartılı yaşarsınız. Hatta korkuların kontrolünde kalıp bilinçli akıl hükmünü kaybeder. Bu kısır döngüye girmemek, doğum korkularınızdan özgürleşmek için korkularınıza kulak verin, onları yok saymayın. Yok saymak bastırmak yok etmeye yetmez.

Doğrusu doğum korkularınıza kulak vermek. Yok saymadan kabul ettiğiniz korkularla istikrarlı bir şekilde çalışarak kurtulabilirsiniz, korkularınızdan özgürleşebilirsiniz.

İşte doğum korkularından özgürleşirken bu yolculukta yapılması gerekenler:

1 – Doğum korkunuzun kaynağı her neyse (İşime geri dönebilecek miyim? Korkusu bile olsa…)yok saymayın.

2 – Korku çemberinizi fark edin kabul edin. 

3 – Doğru bilgiye ulaşın. İnsan bilmediğinden değil yanlış bildiğinden korkar.

4 – Unutmayın! Doğum yaklaştıkça daralan çember fizyolojik süreci olumsuz etkiler.

5 – O halde çemberi en zayıf yerinden kırın.

6 – Çemberi kırma malzemelerimiz (E.F.T, oto-hipnoz, dua)

7 – Malzemeleri kullanmak için profesyonel yardım alın.

8 – Kırılan çemberden çıkıp özgürce solumanın tadını çıkarın.

9 – İhtiyacınız olmayan doğum korkularından özgürleşin.

10 – Özgürce alınan her nefes, işte hayatın gerçek tadı.

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler