Okul Hayatı ve Çocuğun Dönüşümü

01/04/2018
Her anne-baba, çocuklarına kendi aile yapıları, kültürleri doğrultusunda bir eğitim hayatı sunmak ister. Ailede başlayan dönüşüm sürecine uygun okul, önem taşır.

Çocuk, okul hayatında yaşamın kurallarını, disiplini, rekabeti, sosyalleşmeyi, kıyaslamayı öğrenir. Aileden okula geçişteki ilk zamanlarda çocuklar, bir başka otorite, bir başka “her şeyi bilen kişi”yle karşılaşır: öğretmen.

Aslında ilerideki çalışma hayatının, meslek seçimlerinin, iş yapma becerilerinin temeli okullarda atılır. Her toplumun bir yaşam biçimi ve kültürel yapısının olduğunu söylemiştim. Okullardaki eğitim sisteminin o toplumun etnik, teknik, kültürel süreciyle örtüşmesi gerekmektedir. Bu, çocukların yaşadıkları ülkeyle bütünleşmesini sağlar. 

İkinci en önemli kısım: Okulların aile ve toplumun değerlerine uyup uymaması. Hiç sordunuz mu kendinize; ülkemizde neden birbirinden çok farklı eğitim sistemi olan özel okullar var diye?

Neden devletin eğitim sistemi ile özel okulların eğitim sistemleri birbirinden çok farklı?

Bugün marketlerde yüzlerce çeşit çay var, çünkü hepsinin alıcısı var. Aynı sanat dalını, farklı şekillerde yorumlayan sanatçılar var, çünkü hepsinin alıcısı farklı. Okullardaki farklı sistemlerin de örtüştüğü onlarca farklı aile değeri var. Çünkü dönüştürmek istediğimiz çocuklara uygun stratejileri anne ve babalar belirliyor. Bazı gruplar kendi okullarını açmayı tercih ediyor. İşte bu tespit çok önemli: bazı gruplar. Bu farklılıklar, çocukların çoğunun toplumla bütünleşmesini engellemekte.

Dünyaya getirdiğimiz, her şeyden habersiz çocuklarımızı nerede ve nasıl sosyalleştirdiğimiz çok önemli. Onlar için tasarladığımız hayata bazen adapte olamamalarının sebebi de bu olsa gerek. Her insan evliliğe kendi anne-babasının, okul hayatının, çevresinin ve kendisinin dönüştürdüğü halde karar verir. Bu nedenle anne ve babalarının kendilerini çok iyi tanımaları, değerlerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Sadece bunlar çocuklarını yetiştirmede yeterli değildir. Aynı zamanda toplum kültürünü de tanımak ebeveynleri daha bilinçli hale getirir.

*Bu yazı Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak’ın Hangi Anne, Hangi Babasınız? kitabından alıntılanmıştır.

Haber Galerisi