Otistik Çocuklarda Beslenme Uygulamaları Ve Sorunları Nelerdir?

Ayşegül Bahar   25/04/2018
Otizmin oluşmasında genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülür.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar Otistik Çocuklarda Beslenme Uygulamaları ve Sorunları Hakkında Bilgi Verdi…

Otizm Amerika’da her 150 çocuktan birinde görülmektedir. Zira her yıl otizm sebebiyle tedavi gören çocuk sayısı gittikçe artmaktadır. Yaklaşık%10 dan %17 lere yükselmiş durumdadır. Erkek çocuklarda kızlara oranla dört kat daha sık görülür. Otistik olan kişiler, hareketleri ve sevdikleri davranışları tekrarlamayı severler. Obsesif davranışları vardır. Bu tür davranışlar alışkanlıkları ve yemek tercihlerini çoğu zaman etkileyebilir. Yeme davranış bozuklukları oluşarak sağlık sorunlarına yol açabilir: Peki bunlar neler?
 
1- Sınırlı besin seçimleri veya sevmedikleri gıdaların çok olması:
Otistik bir çocukta tat, koku, renk veya besinlerin dokularına fazlasıyla hassas olabilirler. Bu hassasiyetleri gösteren çocuklar bazı gıdaları sınırlandırabilir veya tamamen tüketmekten kaçınırlar. Bazen bu bütün besin gruplarına karşı olabilir. Otistik çocukların genel olarak tüketimden kaçındıkları ortak gıdalar; meyveler, sebzeler ve kaygan veya yumuşak besinleri içerir.
 
2- Yeterli Gıda tüketememe:
Otistik Çocuklar konsantrasyon zorlukları yaşadıkları için uzun bir süre beslenme görevi üzerinde masada oturarak çalışamayabilirler. Bundan dolayı otistik bir çocuğun oturup baştan sona bir tabak yemek yemesi çoğu zaman çok zor olabilir.
 
3- Kabızlık:
Bu sorun çoğu zaman otistik bir çocuğun kısıtlı miktar yiyecek seçenekleri yaratmasından kaynaklanır. Bu sorun bol sıvı ve düzenli fiziksel aktivite, yüksek lifli diyet ile çözülebilir.
 
4- İlaç Etkileşimleri:
Psikiyatristlerin kullandıkları ritalin gibi otizmde kullanılan bazı uyarıcı ilaçlar, kısa vade de iştahı kapatır. Bu durum da sınırlı miktarda yiyecek tüketen bir çocuk için tüketim miktarının iyice azaltabilir. Sonucunda çocuğun büyüme ve gelişmesi etkilenir. Otizmde kullanılan diğer ilaçlar iştah arttırabilir veya bazı vitamin ve minerallerin emilimini de etkiler. Otistik çocuğunuz var ve ilaç alıyorsa, olası yan etkileri doktorunuza mutlaka danışın.
 
 

Yazar

Ayşegül Bahar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Çanakkale Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Başkent Üniversitesinde 1 sene boyunca klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak çalıştı.

2001-2004 yıllarında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme MBA Programı Healthcare Management Track (Sağlık Yönetimi Toplum Sağlığı) konusunda bilim uzmanlığı masterı yaptı. 1999-2004 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesinde Klinik Diyetisyen olarak çalıştı. Bu çalışma süreleri içinde sağlıklı beslenmenin bir koruyucu sağlık hizmeti olduğunu düşünen Ayşegül Bahar, toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla birçok halka açık eğitimler vermeye başlamış, ulusal ve uluslararası beslenme bilimleri araştırmaları yapmıştır. Amerikan Hastanesi Endokrinoji Bölümü doktorları ile multidisipliner çalışmış ve araştırmalarda bulunmuşlardır.

Halen çeşitli kurum ve kuruluşlarda beslenme danışmanlığı ve eğitimleri vermektedir. 2003 yılından bu yana İstanbul’da Slimcity Beslenme Danışmanlığı Kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir. Slimcity sağlıklı beslenme merkezinin kurucusu olan Bahar 2003- 2004 yılları arasında Sculpture Therapy Center’da beslenme danışmanlığı yapmıştır.

Ayşegül Bahar Anne Bebek dergisinde köşe yazarlığı, milliyet.com.tr’de bebe-çocuk bölümü yetkili beslenme danışmanı ve yazarıdır.

Toplum bilinçlenmesine verdiği önem nedeniyle aynı zamanda dernek çalışmalarında bulunmakta ve halen Pozitif Yaşam Derneği’nin beslenme danışmanlığını gönüllü olarak sürdürmektedir. Dernek bünyesinde ve toplumsal seminerlerde konuşmacı olarak seminerler vermektedir.

Ayşegül BAHAR Türkiye Diyetisyenler Derneği, Hacettepe Mezunlar Derneği, Diyabet Obezite ve Beslenme Derneği, Amerikan Diyetisyenler Derneği üyesi ve Pozitif Yasam Derneği gönüllüsüdür.

Makale Galerisi

Sosyal Medya

Benzer Makaleler

Haberler