Uyku Eğitimi İçin Doğru Yöntemler

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz   18/04/2018
Bir çocuğun dünyaya gelmesiyle beraber rahat ve sağlıklı bir uyku çekmesi çok önemlidir. Düzenli uyku bebeğinizin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini etkiler. 

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz, çocuğunuza sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazandırmanın yolları hakkında bilgiler verdi.

Çocuğunuza düzenli bir uyku alışkanlığı kazandırmak için birçok yöntem mevcuttur. Peki siz hangisini denemelisiniz? Bu noktada en rahat edeceğiniz ve bebeğinizin en iyi cevap vereceğini düşündüğünüz yöntemi seçin.

Günümüze kadar yapılan çalışmalar başarılı bir uyku eğitimi vermenin seçilen yöntemden çok istikrarlı olmanın daha önemli olduğunu gösteriyor. Eğer kararlı ve düzenli bir şekilde uygulanırsa tüm yöntemlerin aynı derece etkili olduğu gösterildi. Hayatınızın bir parçası haline getirebileceğiniz ve devam ettirebileceğinizi düşündüğünüz bir yöntem seçin başarı şansınızı arttırın.

Çoğu uyku eğitimi yönteminde 3 temel yaklaşım vardır: 

•“Gözyaşı yok” yaklaşımı: bu kategorideki yöntemler bebeği ağlar ağlamaz onu sakinleştirmeye çalışan aileler için daha rahat uygulanabilir yöntemlerdir. 
•“Bırak ağlasın” yaklaşımı: bu yöntem bebeğin ağlamasının sorun olmayacağını ağlamasına izin vermenizi söyler ama tabii ki sonsuza kadar ağlatmanızı savunmazlar. Tipik olarak bu yöntemler bebeği yatağına uykusu gelmişken ama tam uyumamışken koymayı ve kısa süreli ağlamalarına onun yanında olup onu rahatlatarak (ama kucağa almayarak) müdahale etmenizi söyler. 

En meşhur “bırak ağlasın” tekniği Ferber tarafından geliştirilmiştir. Ferber, bebeklerin uykuya dalmaları ve gece boyu uyuyabilmeleri için kendilerini sakinleştirmeyi öğrenmeleri gerektiğini savunur. Ferber ayrıca bebeği yalnız bırakmanızı ve belli bir süre için ağlamasına müdahale etmemenizi de önerir. 

•Diğer yaklaşımlar: Diğer yaklaşımlar kendilerini bu iki yaklaşımın arasında bir yerde konumlandırırlar. Bunlardan biri 5S yöntemidir: yan ya da karın pozisyonu (stomach position) kundaklama (swaddling), –ancak bu uyku için değil bebeği sakinleştirmek için önerilen yatırma pozisyonudur-, sallama (swinging), fısıldama (shushing), emme (sucking).

Yazar

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz

1985 Yılında İzmir'de dünyaya geldi. Başarılı bir ilköğretim hayatından sonra 2003 yılında İzmir 60. Yıl Anadolu Lisesi'nden mezun olarak aynı yıl Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.
 
Mecburi hizmetini Selçuk Devlet Hastanesi'nde yapmakta iken uzmanlık sınavını kazanarak 2010 yılında Türkiye'nin en büyük çocuk hastanesi olan İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine uzmanlık yapmaya başladı. 
 
Eğitimini pek çok farklı kurs ve yan eğitimlerle destekledi. Bilimsel çalışmaları ile farklı platformlarda birincilik ödülleri aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında America University of Virginia Kluge Children's Rehabilitation Center'a kabul edilerek Gelişimsel Pediatri (Developmental and Behavioral Pediatrics) üzerine eğitim aldı.
 
Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ halen İzmir Urla Devlet Hastanesi'nde çocuk doktoru olarak görev yapmaktadır.

Haber Galerisi