YAZARLARIMIZ

Çiğdem Erdoğan Atabek

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini İstanbul Kadir Has Lisesinde tamamladı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik(İngilizce) Bölümünden 2004 yılında mezun oldu. 2001-2004 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilim Topluluğu Başkan Yardımcılığı, 2003-2004 yılları arasında Bolu Etik Değerler Topluluğu Kurucu Başkanlığı, 2002-2004 yılları arasında da Bolu Genç Arı Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü yaptı. 2013 yılında Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Hizmet Yüksek Lisansını tamamladı.

2014'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığına Çiğdem Erdoğan Atabek atandı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Proje Asistanlığı ve Yalova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Bakış Açısından Kadına Yönelik Şiddet Yüksek Lisans Projesinde yer aldı. Sırası ile Adapazarı İlçe Kadın Kolları Kurucu Başkanlığı, Ak Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. 30 Eylül 2013 yılından itibaren Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Z Kuşağının 2023 Vizyonu, Kadına Yönelik Şiddet, Liderlik ve Hitabet, Takım Çalışması, İletişim Teknikleri, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği konularında eğitimler verdi.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Çiğdem Erdoğan Atabek, iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir.

İlgili Yazılar

Prof. Dr. Esra Macaroğlu Akgül

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Eğitimi mezunu olan Esra Akgül yüksek lisansını Sınıf Öğretmenliği alanında Marmara Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra YÖK doktora bursunu alarak Penn State Üniversitesinde Program ve Öğretim alanında doktorasını tamamlamıştır. Engellilerin özellikle otizmli bireylerin öğrenmesi, kaynaştıma eğitimi ve bağımsızlaşma program ve uygulamaları özel ilgi ve araştırma alanıdır.

İlgili Yazılar

Tülay Selamoğlu

Selamoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Başta Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Üyeliği olmak üzere, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Kurucu Üyeliği ve 2. Başkanlığı, Uluslararası Kadın ve Çocuk Platformu Kurucu Üyeliği ve Dünya Çocukları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. 2011 ve 2015 yılında AKP'den milletvekili seçilen Selamoğlu, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi olup, evli ve 1 çocuk annesidir. Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı olan Selamoğlu, aktif siyasete devam etmektedir.

24.Dönem Ankara AK Parti Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, Üstün Yetenekli Çocukların Keşfi, Eğitimleriyle İlgili Sorunların Tespiti ve Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacak Etkin İstihdamlarının Sağlanması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi. TBMM 25. Dönem Ankara milletvekili seçilen Selamoğlu, İngilizce ve İşaret Dili bilmekte olup evli ve 1 çocuk annesidir.

İlgili Yazılar

Nalan Şahin

1975, Ankara doğumlu yazar, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da yapmış; liseyi Mardin Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümünde okumuştur. Liseyi bitirdiği yıl Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazanınca, üniversite eğitimini tamamlamak ve hemşirelik mesleğini icra etmek üzere Ankara’ya dönmüştür. Sağlık Bakanlığı’na bağlı çeşitli birimlerde çalışırken aynı zamanda üniversite eğitimini tamamlamış; lisans eğitimi sonrasında aynı üniversitenin Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde “Beden Dili” konusunda Yüksek Lisans yapmıştır. Kamunun çeşitli Kurumlarında basın ve halkla ilişkiler konusunda hizmet verdikten sonra, TRT Genel Müdürlüğü’nde yönetici olarak çalışmış; uzun yıllar TRT Dergisi’nin yayın aşamalarının hemen hemen her bölümünde çalışırken, derginin yazar kadrosunda da bulunmuştur. 

Halen, TRT Genel Müdürlüğü’nde çalışan yazarın “Süfeha” ve “Aşk Adında Bir Yer” isimli iki kitabı yayınlanmıştır. “Bilinç ve Bilinçaltı” ile ilgili çeşitli eğitimler de alan yazar, evli ve iki çocuk annesidir.  
 

İlgili Yazılar

Kevser Aydoğdu

1967,Adapazarı doğumlu, İstanbul Üniversitesi’nde Kimya eğitimi aldı. 89 yılında evlendi. 27-25-21 yaşlarında 3 erkek evladı var. İş hayatına 2006 yılında Sakarya yerel kültür derneğinde mutfak şefi olarak başladı. Devamında Ormanpark has mutfak menü tasarımı ve restoran sorumlusu, Mono restoranlarda mönü tasarımı ve eğitmen şef olarak görev aldı. İBB İsmek kurumlarında aşçılık eğitmenliğine devam etmektedir.

L’ecol Culinary Chicago’da ve MSA’da farklı ülke mutfaklarına dair eğitimler almıştır. Çeşitli uluslararası yarışmalarda lise ve üniversite aşçılık öğrencilerine mönü danışmanlığı ve eğitimi vermiş, dünya 3.lüğü almıştır.

Yenişafak Pazar ekinde belli aralıklarla yemeğe dair yazıları yayınlanan yazar, work shop çalışmaları da yapmaktadır.
Cins dergi talebe mutfağı köşesi yazarı 2016-17 yılları arasıHalen aylık gezi/kültür dergisi SkyRoad yemek bölümü yazarı

İlgili Yazılar

Asuman Erdoğan

Yazar, 1980 yılında Ankara'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, İngilizce öğretmenliği mezunu ve çeşitli dil kursları, çeviri bürolarında çalıştı. Üç yılı aşkın bir süre devlet okullarında görev yapan yazar şuan kendine ait bir çayevi işletmektedir. Evli olan Ardıç, 10-5-3 yaşlarında beş çocuk annesidir.

İlgili Yazılar

Lale Ersoy

Lale Ersoy, 1971’de Ankara’da doğdu. Evli ve biri 16 diğeri 13 yaşında iki delikanlının annesi. A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Özel okullarda İngilizce öğretmenliği ve Kırıkkale Üniversitesi’ne öğretim üyeliği yapan Lale Ersoy, 2003-2015 yılları arasında AK Parti Kadın Kolları ve Ana Kademe MKYK üyesi olarak aktif siyasetin içinde yer aldı.

Şimdi hem Marmara Üniversitesi Orta Doğu Ülkeleri Enstitüsü’nde Osmanlı Tarihi ile ilgili doktora tezini yazıyor hem de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 3. Sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor. İyi derecede İngilizce ve Arapça biliyor.

İlgili Yazılar

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz

1985 Yılında İzmir'de dünyaya geldi. Başarılı bir ilköğretim hayatından sonra 2003 yılında İzmir 60. Yıl Anadolu Lisesi'nden mezun olarak aynı yıl Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.
 
Mecburi hizmetini Selçuk Devlet Hastanesi'nde yapmakta iken uzmanlık sınavını kazanarak 2010 yılında Türkiye'nin en büyük çocuk hastanesi olan İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine uzmanlık yapmaya başladı. 
 
Eğitimini pek çok farklı kurs ve yan eğitimlerle destekledi. Bilimsel çalışmaları ile farklı platformlarda birincilik ödülleri aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında America University of Virginia Kluge Children's Rehabilitation Center'a kabul edilerek Gelişimsel Pediatri (Developmental and Behavioral Pediatrics) üzerine eğitim aldı.
 
Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ halen İzmir Urla Devlet Hastanesi'nde çocuk doktoru olarak görev yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Nil Şahin Gürhan

Yazar, üniversiteden mezun olduğu 1995 tarihinden 1999 yılına kadar iş yaşamında edindiği birikim ve tecrübeleriyle 1999 yılında NİL  DİYET oluşumunu kurmuştur. Gürhan bu oluşum kapsamında bireysel ve kurumsal danışmanlık bazında çalışmalarına devam etmekte olup, evlidir ve 3 çocuk annesidir.

Nil Şahin Gürhan’ın Diyetisyen (Beslenme ve Diyet Uzmanı) olarak amacı, beslenme bilimini bilimsel gerçekler doğrultusunda insanlara öğreterek hayatlarının içinde doğal olarak yer almasını sağlamaktır. Çünkü sağlıklı beslenme, ömür boyu sürdürülmesi gereken doğal bir alışkanlıktır.


 

İlgili Yazılar

Ayşegül Bahar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Çanakkale Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Başkent Üniversitesinde 1 sene boyunca klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak çalıştı.

2001-2004 yıllarında Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme MBA Programı Healthcare Management Track (Sağlık Yönetimi Toplum Sağlığı) konusunda bilim uzmanlığı masterı yaptı. 1999-2004 yılları arasında VKV Amerikan Hastanesinde Klinik Diyetisyen olarak çalıştı. Bu çalışma süreleri içinde sağlıklı beslenmenin bir koruyucu sağlık hizmeti olduğunu düşünen Ayşegül Bahar, toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla birçok halka açık eğitimler vermeye başlamış, ulusal ve uluslararası beslenme bilimleri araştırmaları yapmıştır. Amerikan Hastanesi Endokrinoji Bölümü doktorları ile multidisipliner çalışmış ve araştırmalarda bulunmuşlardır.

Halen çeşitli kurum ve kuruluşlarda beslenme danışmanlığı ve eğitimleri vermektedir. 2003 yılından bu yana İstanbul’da Slimcity Beslenme Danışmanlığı Kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir. Slimcity sağlıklı beslenme merkezinin kurucusu olan Bahar 2003- 2004 yılları arasında Sculpture Therapy Center’da beslenme danışmanlığı yapmıştır.

Ayşegül Bahar Anne Bebek dergisinde köşe yazarlığı, milliyet.com.tr’de bebe-çocuk bölümü yetkili beslenme danışmanı ve yazarıdır.

Toplum bilinçlenmesine verdiği önem nedeniyle aynı zamanda dernek çalışmalarında bulunmakta ve halen Pozitif Yaşam Derneği’nin beslenme danışmanlığını gönüllü olarak sürdürmektedir. Dernek bünyesinde ve toplumsal seminerlerde konuşmacı olarak seminerler vermektedir.

Ayşegül BAHAR Türkiye Diyetisyenler Derneği, Hacettepe Mezunlar Derneği, Diyabet Obezite ve Beslenme Derneği, Amerikan Diyetisyenler Derneği üyesi ve Pozitif Yasam Derneği gönüllüsüdür.

İlgili Yazılar

Emine Ergün

KİŞİSEL BİLGİLER

Doğum Yeri: Mardin
Doğum Tarihi: 12.02.1980
Medeni Durumu: Evli, bir çocuk sahibi
Sağlık Sorunu: Yok
Sigara: Kullanmıyor

AMAÇ

Almış olduğum eğitim ve deneyimlerimi birleştirerek; çalışma alanlarım içinde hitap ettiğim anne baba çocuklar ve eğitim kurumlarına maksimum düzeyde faydalı olmak, bu doğrultuda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak.

ÖĞRENİM DURUMU

Ekim 1998-Haziran 2003 Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü
Eylül 1994-Şubat 1997 Anıttepe Lisesi, Ankara
Eylül 1991-Haziran 1994 Anıttepe Lisesi, Ankara
Eylül 1986-Haziran 1991 Maltepe İlköğretim Okulu, Ankara

İŞ DENEYİMİ

2014-Halen Olgu Aile Danışmanlığı Merkezi, Ankara daGebelik danışmanlığı, anne baba danışmanlığı, çocuklarda davranış ve uyum sorunları, gelişim problemi olan çocukların tespiti ve eğitimsel takibi, kardeş kıskançlığı, boşanma gibi özel durumlarda danışmanlık, otizm, disleksi, down sendromu gibi öğrenme ve gelim sorunlarında ön değerlendirme ve eğitimsel destek konularında hizmet vermeye devam etmektedir.
Nisan 2012 - 2014 Ankara Aile ve Eğitim Danışmanlığı Merkezi  Ankara daKurucularından olduğum merkezde; okul öncesi eğitim kurumlarına eğitimsel ve kurumsal danışmanlık, 0-12 yaş grubu çocuklara gelişimsel test uyguylama ve değerlendirme, ailelere çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda danışmanlık, özel eğitim ve rehabilitasyon desteği alan çocuklara ve onların ailelerine danışmanlık, gelişimsel, kalıtımsal problemlerde ya da öğrenme güçlüğü konusunda ön değerlendirme ve ailelere danışmanlık hizmetlerini vermiştir.
Ocak 2005 - Ocak 2011 Yeni Şölen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Ankara da zihinsel engelli çocuklara eğitim verilen kurumda bireysel ve grup eğitimleri, aile görüşmeleri, okul ziyaretleri, personele hizmet içi eğitim seminerleri, aile seminerleri, BEP programları hazırlama, uygulama ve denetleme, alanlarında danışmanlık yapmıştır.
Temmuz 2003 - Aralık 2005 Yeni Ufuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Ankara da zihinsel engelli çocuklara eğitim verilen kurumda bireysel ve grup eğitimleri, aile görüşmeleri, okul ziyaretleri, BEP programları hazırlama, uygulama ve denetleme, personele eğitim, uygulama ve değerlendirme alanlarında danışmanlık yapmıştır.

İlgili Yazılar

Adem Güneş

Pedagog Adem GÜNEŞ
Adem Güneş 1969’da Ankara’da doğdu.
İlk, orta ve lise eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra Rotterdam Üniversitesi Pedagoji bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Sosyoloji bölümünde yaptı. Doktora eğitimini Sakarya Üniversitesi Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık Bölümü'nde 'Bağlanma Terapisi' üzerine çalıştı. Süleyman Demirel Üniversitesi'nde 450 Saat Aile Danışmanlığı eğitimi, Amerika’da “Bağlanma Terapisi” eğitimi aldı. WISC-R (WECHLER Çocuklar İçin Zeka Ölçeği) GESEL, METROPOLİTAN, PEABODY, AGTE testleri Uygulama, Yorumlama ve Raporlama eğitimleri aldı. 
Adem Güneş, Uluslararası Aile Terapisi Derneği (IFTA-International Family Therapy Association), Amerikan Psikologlar Derneği (APA- American Psychological Association), Oyun Terapisi Derneği (APT- Association for Play Therapy) ve Amerikan Danışmanlar Derneği (ACA- American Counseling Association) üyesidir. 
Hollanda’da da yaşadığı yıllarda Alternatif Eğitim sistemlerini inceledi. 
Güneş’in Çocuk Eğitimi yaklaşımı, İngiliz Bristol Üniversitesi’nde araştırma konusu oldu.
Çeşitli dergilerde çocuk eğitimine ait yazılar kaleme aldı, ulusal radyo kanallarında çocuk eğitimi programları yaptı.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen Çocuk Erken Tanı Uyarı Sistemi (ÇETUS) projesinde yer aldı. TRT Çocuk ve Türk Telekom’da proje danışmanlığı yaptı.
Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından Çocuk Dostu Ödülü,  Medya Etik Konseyi tarafından Aile ve Çocuk Programları Medya Etik Ödülü ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora Unvanı verildi. 
Yayınlanmış 20 Türkçe, 2 İngilizce eseri vardır.
 

İlgili Yazılar